Rüzgar endüstrisinin umutları Sahteciliğe mi kaldı?

RES’te skandallar bitmiyor

Çeşme’de Alman Nordex firmasının ürettiği devasa rüzgar türbinlerini kullanarak RES (Rüzgar Enerji Santrali) kurmaya çalışan yerli yatırımcı firma ABK RES A.Ş., bir türlü hayata geçiremediği projesini tamamlayabilmek uğruna sahtecilik iddiaları ile karşı karşıya.

abk-cesme-res-santiye

Evrensel’in haberine göre, Çeşme’de yapılması planlanan RES’lere verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı açılan davada RES şirketi tarafından Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından hazırlandığı belirtilerek mahkemeye sunulan raporun üniversite tarafından değil, bir danışmanlık şirketince hazırlandığı müfettiş raporlarıyla belgelenmişti. Yani, bu rapor, bir anlamda ısmarlama bir rapor olarak firma tarafından gerekli izinleri almak için danışmanlık şirketine yaptırılmıştı. İddialar, bu danışmanlık şirketinin, 100’e yakın benzer proje için para karşılığı aynı şekilde raporlar hazırladığı yönünde.

Alınamayan izinler için sahtecilik bile yapıyorlar

Hukukçular, bu raporların RES yapılması istenen yerlerin ekolojik açıdan hassas yöreler olması nedeniyle, gerekli idari izinlerin alınması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve ilgili idarelere sunulmak üzere işletmeci şirketler tarafından hazırlatıldığını aktardılar. Hukukçular, öğretim üyeleri ile ilgili “Özel Evrakta Sahtecilik, Çevreyi Kirletme ve İmar Kirliliğine Yol Açma Suçları ve Çevre Kanunu’na Muhalefet” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundular. Benzer suç duyurularının ilerleyen günlerde diğer RES davaları için de söz konusu olacağını dile getiriliyor.

Ismarlama raporların kapağında yer alan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ifadesi ve kapağın en üstündeki Akdeniz Üniversitesi logosu raporların sanki üniversite tarafından hazırlandığı algısını doğuruyor. Raporlarda imzası bulunan öğretim üyeleri akademik unvanları ile rapora imza atmışlar. Hazırlanan raporların altında yer alması gereken danışmanlık şirketini gösterir bir kaşeye ise rastlanılmıyor. Raporun altında Ornitolojik-Ekolojik Değerlendirme Raporu’nu hazırlayan Prof. Dr. Ali Erdoğan, Yard. Doç. Dr. İ. Gökhan Deniz ve Yard. Doç. Dr. Mustafa Yavuz’un imzaları var, ve bu kişilerin hepsi danışmanlık şirketi için bu raporu hazırlarken, aynı zamanda  Akdeniz Üniversitesinde görev yapıyorlar.

Evrensel’in ayrıntılı makalesi için http://www.evrensel.net/haber/278183/res-raporlarinda-sahtecilik-iddiasi-yalan-ruzgari adresini ziyaret ediniz.