EPDK Başkanı Sn. Yılmaz ile Toplantımız

epdk-bsk-yilmaz-with-amazons

TÜRKİYE RÜZGAR ENERJİSİ KONGRESİ (TÜREK) 2014’e Çeşme’den katılma şansı bulduğumuzdan bahsetmiştik.

Yaklaşık bir yıldır çok yakından ilgilendiğimiz rüzgar enerjisi sektörü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve Çeşme’deki durumumuzu canlı bir şekilde konunun muhataplarına sunma şansı elde edebilmek adına katıldık Kongreye.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB)’nin düzenlediği TÜREK’in amacı; sektörün sorunlarının çözümüne yönelik olarak özel sektör ve kamu temsilcilerini bir araya getirmek, ülkemizdeki stratejik planlar doğrultusunda Türkiye’deki rüzgar enerjisi sektörünün gelişimine katkı sağlamak, yeni sektör oyuncuları ile tanışmak, mevcut ilişkileri güçlendirmek, sektörel uygulamalar ve araştırmalar ile ilgili en güncel bilgileri edinmek, kamuoyunu rüzgar konusunda bilinçlendirmekti.

Kongrede sektörde yaşanan sorunları, sektörün hedeflerini, fırsatlarını dinledik, çokça bilgi edindik ve dilediğimiz üzere tüm paydaşlarla temas ettik.

Kongrenin başında tanışma fırsatı bulduğumuz EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz, hemen açılış oturumunun ardından bizlerle özel bir toplantı yapma nezaketi gösterdi. Özellikle Sayın Başkan Yılmaz olmak üzere, Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Ocak ve danışmanlarının samimiyetine ve güler yüzüne teşekkür ederiz. Tanıştığımıza çok memnun olduk. Çeşme’de yaşanan sorunlara çözüm konusunda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

Halkın duyarlılığı ve çözümler konusunda hassas olduğunu ifade eden Sayın Yılmaz, Çeşme görseli üzerinde, planlanan tüm yatırımları temsili olarak gösterdiğimizde sıkıntımızı daha net anladığını ifade etti.

epdk-chief-yilmaz-in-meeting

ÇED süreçleri konusunda da duyarlılığını belirterek, projelerin ÇED kapsam dışında olmasını önce teyit eden ve bölgede kümülatif çevresel etki değerlendirmesi gereğini anımsattığımız Başkan Yılmaz, çevresel etki değerlendirmesi sürecinde EPDK’nın yer almadığını, ancak ÇED kapsam dışı kararının iptali halinde devam eden projeyi hemen durduracağını söyledi.

Çeşme’deki bu projelerden direkt haberi olmadığını belirten Başkan Yılmaz, geçtiğimiz haftalarda Yarımadada başka santralleri ziyaret ettiğini, merkezdeki projeleri görmediğini ve davetimiz üzerine yoğun programından dolayı ancak Aralık ayında Çeşme’yi tekrar ziyaret edebileceği bilgisini verdi. 2 Mayıs Sendromu nedeniyle tüm lisansların iptal edilmesi gerektiğine işaret ettiğimizde, lisansların inceleme sürecinde olduğunu, ilgili başvuruları yapılmış bazı projeleri de beklediklerini belirtti.

EPDK Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz’a gösterdiği duyarlılık için teşekkür ederiz.

Çeşme’nin RES’lere değil, bu projelerin yerine, hayatlarımızın ortasında, 1. derece doğal sit alanlarımızda, tapulu ve verimli topraklarımızda, bilgimiz ve rızamız dışında, devam eden davalara ve haklı itirazlarımıza rağmen ABK Çeşme RES şirketinin ve müttefiklerinin yaptığı şekliyle alelacele ve hukuksuzca devam ettirilmesinin karşısında olduğumuzu ve durumun acil olduğunu açıkça ifade etmeye çalıştık.

Projelerin doğru ve uygun planlama ve uygulama süreçlerinden geçmesi gereğinin sektörün de yararına olacağına inandığımızı, bu projelerin bizce başarılı olma şansı olmadığını söyleme şansı elde ettik. Zeytinlerimizi, sakızlarımızı, limonlarımızı, dağ kekiklerimizi ve sahleplerimizi, muhteşem doğamızı görmelerini arzu ettiğimizi ve davetimizi yineleyerek görüşmemizi noktaladık. Tüm yoğunluğunun ve belli ki yorgunluğunun arasında bizi dikkatle ve keyifle dinlediği için bir kez daha şükranlarımızı sunalım. Çok hoş bir insan doğrusu!

Bizce ABK Çeşme RES, alelacele, ÇED davası ve yürütmeyi durdurma kararları devam ederken, özel mülkiyetleri işgal edip ağaçları kesmek pahasına türbinleri satan Alman firma Nordex’in tır yolları açıp kanatları getirmeye çalışmak yerine, BEKLEMELİDİR!

Zaten şimdiden Çeşme’de telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olmuştur.

Çünkü hukuksuzca dikilen türbinler, hukuk ile sökülecek!

Tüm kamuoyuna saygılarımızla,

Esen Fatma Kabadayı Vhiting
Çeşme, 10 Kasım 2014