Danimarka rüzgar projelerini durdurdu

deadminks

Sağlık Endişesi: Rüzgar enerjisi  insanlar ve hayvvanlar için ne kadar tehlikelidir?

“Welt am Sonntag”ın bildirdiğine göre, bu soru Danimarka’da rüzgar santrallerinin yapımını neredeyse durma noktasına getirdi. Almanya’da da rüzgar enerjisi projeleriyle ilgili şüpheler artmakta.
Danimarka rüzgar enerjisi teknolojisinde öncü bir ülkedir ve ulusal enerji kapasitesinin yüzde 39’dan fazlasını rüzgar enerjisinin oluşturduğu bu ülke bu alanda dünyanın öncü ülkesidir. Ancak bununla birlikte, bu gelişim düşmektedir.

Hayvanlar öldürülmek zorunda kalındı

Rüzgar enerjisi ile ilgili artan bu şüpheciliğin başlangıç noktası, 2013 yılı sonunda Danimarka Vildbjerg’de bir vizon çiftliğinde meydana gelen kazaydı. Çiftliğin arkasındaki santralin ilk çalışmasında bile hayvanlar huzursuzlanmaya başladı. Ertesi sabah santral çalışmayı durdurduğunda, hayvanların 100’den fazlasında derin yaralar vardı, ki bu da onların öldürülmesine sebep oldu.
Sağlık üzerindeki sonuçları hakkında yapılan devlet soruşturması bu konuda rehberlik sağlayacak.
Rüzgar türbinlerinden gelen infrasound (sesötesi) hayvanları çıldırtabilir mi? Ve dolasıyla, insanların sağlığını da riske atabilir mi?  Danimarka’da çevre bilinci hakkındaki belirsizlik hiç bu kadar fazla olmamıştı.

Infrasound’ın (Sesötesi) sağlığa etkileri araştırılacak

Danimarka Rüzgar Endüstrisi Birliği Başkanı Jan Hylleberg’in söylediğine göre, “Die Welt”e nazaran Danimarka belediyelerinin çoğunluğu yeni rüzgar santralleri planlarını askıya aldı. Infrasound’un (sesötesinin) sağlığa etkileri hakkında devlet çalışmaları tamamlanana kadar beklemek istiyorlar. 2013’te yeni rüzgar türbinleri neredeyse toplam 700 megawatt kapasitedeyken, bu değer geçen yıl sadece 67 megawatt idi.
Almanya’da da bunlarla ilgili şüpheler artmakta.

Almanya’da şüpheler hızla artıyor

Danimarka’da rüzgar enerjisi gelişimine ilişkin son çekinceler, giderek Almanya’yı da etkiliyor. Şu an “dünya”ya göre 500’den fazla rüzgar enerjisi projesi girişimi var ve rüzgar türbinleri sadece doğayı etkilemekle kalmıyor.
Bu konudaki eleştirmenler rüzgar türbinlerinin havada oluşturduğu sallanmaların sağlık sorunlarına yol açtığını kanıtlayan çalışmaları referans olarak gösteriyor. Bu sebeple, sürekli olarak infrasound’a (ses ötesine) maruz kalan kişiler uyku bozuklukları, baş ağrıları, konsantre olma güçlükleri, kulak çınlaması, bulantı, kalp ritminin bozulması ve anksiyete ile mücadele etmek zorunda kalabiliyorlar.

Kaynak: Die Welt