Çeşme’de RES İnşaatı Derhal Askıya Alınmalı

ULUSLARASI ENERJİ UZMANI MEHMET ÖĞUTÇU ÇEŞME RES İLE İLGİLİ YAZIYOR:

1398630776_d6b3af30e56cd007386473927924915c.pr

Çeşme’de rüzgar enerjisi santralları inşası ne yazık ki tam bir doğa, sağlık ve hukuk krizine dönüşmektedir.Ülkenin sayılı doğal beldelerinden birisinin sırf birkaç MW elektrik için, insanların özel mülkiyeti de ihlal ederek, yangından mal kaçırırcasına heba edilmesi kabul edilemez.

Yerleşim merkezlerine yakın rüzgar türbinlerinin hem ekolojik dengeye hem insan sağlığına hem estetik değere ciddi zarar verdiği, dünya örnekleri ile, ortaya konulmuştur bilimsel olarak.

Oysa rüzgar enerjisi yeşil enerjidir. İnsanı ve doğayı temel almalıdır. Dağ başında, insana ve doğaya zarar vermeyecek konumlarda inşasına kimse karşı çıkmamalıdır.

Sırf rüzgar ölçümleri iyi çıktı diye ticari mülahazalarla onbinlerce insanın burnunun dibine sokulması rüzgarı evimizde, işyerimizde elektriğe dönüştürme çabalarına ciddi zarar verecektir.

Yerel halkın hassasiyetlerini dikkate almadan “ben yaptım oldu” zihiniyeti ile başlatılan projeler, dünya’daki “enerji demokrasisi” vakalarında gözlediğimiz gibi, tamamlanamıyor. Tamamlansa bile faaliyete geçirilemiyor. Hem yatırımcı hem bölgede yaşayan insanlar gereksiz gerilim içinde yaşıyor, maddi manevi kayıplara uğruyor.

Dahası, ülke içinde hukuki, çevresel ve sağlık mülahazaları çerçevesinde bu gidişe son verllmemesi halinde hem uluslararası çevrecileri Çeşme dahil rüzgar güllerinden muştarıp olan bölgelerimize çekecek hem de eximbank kredisi ya da “private equity” ve çoktaraflı finans kuruluşları yatırım kaynağı ile sağlanan uluslararası finansman imkanlarını zora sokacaktır.

Bu yüzden, Çeşme ve etrafındaki insan sağlığını, doğayı, özel mülkiyeti, ekolojik dengeyi olumsuz etkileyeceği anlaşılan projeleri öncelikle askıya almak, sonrasında da kaldırmak kaçınılmaz bir zorunluluk olarak karşımızda durmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için: Linkedin’de Mehmet Öğütçü

Etiketler: