Çeşme (RES) Festivali

res-festival-hero

ÇEŞME FESTİVALİ ne olacak dersiniz?

Bence ÇEŞME RES FESTİVALİ olsun.

Yakışır bu saatten sonra, onca deliliğin arasında!

Sakız, Çeşme limonu ya da kavunu olacak değil ya!…

Sakız olmaz zaten canım, o Yunan’ın!
Şimdi sakız diksek mesela dağa taşa, 10 sene sonra çok para!
Ölümsüzlük aslında…
İyi de kim dikecek, bekleyecek, toplayacak sonra?
Biz sakızı çiğnerken iyiyiz yalnızca…
Zaten çocuklarda memur belediyede, bankada 1500 lira maaşla, kim bakar mis gibi doğada çalışmaya, sakız kokuları arasında. O iş olmaz kardeş burda.
Hem topraklar da gitti zaten sakız bölgesinde RES’e, metrekaresi 9 lira, buğday fiyatına!
Sakız Çeşme’ye hiç yakışmadı baksanıza!

Çeşme Limonu desen, ki adı da var aslında; 2 bahçe kaldı şunun şurasında…
Ona da 3 kat imar geldi miydi şu ara, keseriz hepsini kökünden yakında!
Bize 72 daire düşermiş öyle söyledi komşu amca…
Bir de kilit parke döşedik mi altyapısız milyonmetrekarelik alana baştan başa, işte ekonomi de canlandı, mimari de sonunda…
Gerçekten muazzam ötesi bir vizyon ve planlama!

Mis gibi susuz kavun diyeceğim ama, diyeceksiniz ki ne alaka!
Zaten bir ben kaldım diken Akarca topraklarında.. Başka toprak da, ürün de kalmadı Çeşme’de aslında… Ovacık’ta belki bir iki ticari kavuncunun yanında, Çiftlikköy’de doldu üstleri şahane beton kutu villa.

Üzüm bağları diyeceğim, 100.000’den fazla kök vardır sadece Sarınç’ta diyeceğim ama, o da Rum’dan kalma be usta! Çeşme İtalya’nın ekoturizm yapan bereketli toprakları değil ki, her evde olsun ev yapımı şarap da!
Şarap zaten başlı başına tövbe haşa! Öyle şeyler demeyin Çeşme’nin hakkında!

Başka neyi var ki Çeşme’nin kendine özgü, değil mi ya!

Şimdi Karadağ’da RESlerle dolunca, kalmaz geriye Çeşme’yi daha iyi tarif edecek bir şey aslında!

Hatta nasıl ki, eski taş evlerinin mimarisi ya da sörf değilse artık simge durumu Alaçatı’da, web sayfası kapağı da türbinler olsun Çeşme Belediyesi’nin, Alaçatı Port Evleri gibi mesela!

Sahi, Port Evleri ne kazandırmış Alaçatı’ya, biri bir anlatsın bunu bana!
Toprak gitmiş, kırlangıç gitmiş, biri evi satmış, diğeri milyon liraya almış, Alaçatı’ya ne değer katmış, gezilecek görülecek bir yanı varmıymış, olsa da zaten kapıda güvenlik varmış! Hatta şimdi sahil yolu bile kapanmış, vatandaşın elinden kıyı yolundan geçme özgürlüğü bile alınmış… da konuyu saptırmayalım şimdi! Konumuz RES Festivali…

RESlerin bulunduğu Sarnıç Mevkii’nde yapılabilir festival.

Zaten birşey söyleyeyim mi, festival dediğin doğada olmalı aslında.

Ot festivalini mesela, tarlalarda yapacaksın, ebegümeci, turp otu ve ısırganın yanında… Salacaksın insanları doğaya, otu kendileri toplasınlar mesela!

Bak bak, RES festivali, sakızların, zeytinlerin, üzüm bağlarının arasında!

Fır fır dönerken tüm endamı ve gürültüsüyle RESler, çoluk, çocuk oyunlar oynar, piknikler yaparız canım gökyüzünün altında. Dans, müzik, satranç ve tavla…

Haldun’a söyleriz, bir giriş kapısı tasarlar türbinden müthiş yaratıcılığıyla!

Belediye’nin festival komisyonu onca festival yapılırken hiç toplanmadı nasılsa!…

Sahi, 30 toplantı yaptık RESler hakkında, Muhittin Başkan hiç gelmedi ya!

Paylaşır belki RES’i de böylece bahaneyle facebook sayfasında!!!

Sonra ÇEŞTOB gider tanıtır bizi Londra fuarında, her zamanki blok liste yönetim kuruluyla. Belki Çeşme için bari bir web sitesi yapmayı akıl ederler sonunda İngiliz vizyonuyla! Hem çıkıp bir açıklama yaparlar, çok yoğun geçti festivalimiz diye yaşanan tüm izdihamın sonrasında!

Çeşme’nin Çeşmelerini açtılar ya, o Çeşmeleri yıllardır kullananların olmadığı bir açılışta, restorasyon sonrasında; hani yarısı başka, yarısı başka renk taşlarıyla, belki Ekmelettin İhsanoğlu da gelir kaçak RES projesinin açılışını yapmaya, poz verir protokol en ön safta türbinin yanında!

Sonra EPDK, Çevre Şehircilik Bakanlığı da muhakkak çağrılmalı bu görkemli açılışa… Bu işi nasıl yaptıklarını anlatırlar orada halka.

Sonra yeni Kaymakam Bey geldi ve pek aktif mesela, Coşkun Vural Amca’yı azarlayıp elini sıkmadı makamında 1 dk. geç geldi diye toplantıya; o yaşta bir Çeşme eşrafı büyüğümüze yaptığı saygısızlığı unuturuz biz mesela, tokalaşırız belki Kaymakam ile bir daha…

Savcılar, hakimler de rahatça gelebiliyor bu festivallere. Kapanan dosyalarla, açılan davalar gösterilir bellki millete başsavcı eşliğinde!

Herkes siyaset karıştı diyor ya bu RES işine öyle ulu orta, belki siyasetçiler gerçekten gelir sonunda işin ucunda festival olunca!
En önemlisi vatandaş! Çeşme halkı ve Çeşme’nin geleceği… Davetiye, anons ilgileri çekilirse festivale, jan janlı bir iki gazete haberiyle, bir de sarma, mercimek köftesi satışı girerse işin içine, arkadaş, komşu, akraba, yerleşimci ya da yerli Çeşmelileri de buluruz belki oralarda, Çeşme’nin topraklarında!

Demet Hanım’ın gazetesi bile objektif bir RES haberi yapar belki böylece yolun sonunda!

CHP ilçe örgütleri birbirine bile gözünü kapamış ve yine bir seçim arifesinde ya, belki demokrasiyi ve halkı ve birbirini bulur bir nebze daha kalabalık bir ortamda!

Bakarsın AKP’liler bile gelir, MHP’li kardeşler ile kol kola! Hani siyaset olması istiyoruz ya… Sahi kim yaptı bu kadar siyaseti bu RES konusunda?

Mültecileri unutmayalım sonra, halkların kardeşliğini buluruz biz bu RES olayında. Kim gidecek onların yanına Pırlanta’ya desteğe.. Davet ederiz kendilerini festivalimize, paylaşırız aşımızı, sevgimizi orada onlarla kardeşçe!
Olmaz öyle biri festivalde, biri soğukta, çöp ve pislik içinde!

Ekonomiye can olsun. Savaş ekonomisi, göç ekonomisi, 45 günlük turizm ekonomisi derken, bir de bizim festival ekonomisi derken, RES festivali olsun şu meretlerin de kamuya gerçek bir yararı olsun. Festival minimum 5 gün olsun! Çeşme’nin forsu 1.500 olsun.

Sonra müteahhitleri ayrıca davet edelim festivale… RESlerin hemen altında Akarca’ya yapılacak evler için halk forumları olsun. Mesela koca dağları tıraşlayıp, gri betondan mandalina evleri yapıyorlar ya beyaz oyukların arasında, diyelim ki bu bölgede limon evleri olsun ama sarı boyalı olsun. Konuşabilelim bunları. Selimoğlu falan yok ortalarda ne zamandır, Mamur Baba’daki şaheser ikiz villaları yerine, ikiz apartman yapmayı denesinler artık, Çeşme’nin bir mimarisi olsun, krom nikelaj her balkonda şart olsun!

Rica ediyorum, Çeşme’nin festivali RES festivali olsun.

Halkı birleştirmek için iyi bir fırsat olsun!

Hatta bu konu Meclis gündemine de alınsın, oylansın! Halkı temsil eden bir yerel meclis var, iradesini kullansın!

Nasıl anlatırız diye düşünüyoruz biz de burada kara kara, al sana en güzel yolu buldum galiba sonunda!!!

Aşığım ben gerçekten memleketim Çeşme’ye de, insanına da!