Çeşme’nin Bayram Nöbeti

Nordex, Kurban Bayramı’na gölge düşürdü

cesme-cadir-kamp-01

3 Ekim Cuma sabahı, Türk yatırım firması ABK Çeşme RES yine kural tanımayarak bu sefer Arife gününde Alman Nordex firmasından aldığı türbin parçalarını özel mülklere zorla girip yerleştirmeye başladı. Geçen hafta konulan tel örgüler ve tabelalarla TIR’ların geçişinin engellenmeye çalışılması Türk firması ABK için bir engel teşkil etmedi. Boruları taşıyan geniş araç konumundaki TIR’lar, halkın mülklerini korumak için kendi koyduğu tel örgüleri ABK’nın kanunsuzca inşa ettiği kaçak yolu kullanarak ezip geçti.

Türk Firması ABK’nın ulusal bayramı fırsat bilerek belediye ve bakanlıkların tespitinden kaçırmayı umdukları inşaatın yapımına Nordex işçilerinin daha geceden başladığı rapor edildi. Hiçbir kamu istişaresi alınmadan tasarlanan bu yasa dışı projeler, Türkiye’nin en yüksek idari mahkemesi tarafından yürütülen 25 adet ayrı dava ve üç ayrı yürütmeyi durdurma kararına tabidir.

diren-cesme-kamp-01

Kampla Direnen Halk

Yerel turizm endüstrisini, çevreyi ve yöre insanının sağlığını tehdit ettiği bilinen bu projelerin devam etmemesi için Çeşme halkı, kendi haklarını korumaya çağrılmıştır. Bu bağlamda, sabah başlayan TIR’larla boru taşıma ve tel örgülere rağmen özel mülklerin işgali, mülk sahipleri ve halk için bardağı taşıran son damla olmuş ve bayram vakti evlerini, ailelerini bırakıp güzel vadilerini korumak, kamyon ve tırların geçişine izin vermemek için kamp kurmaya zorlanmışlardır.

Kamp eylemine katılan ve adının verilmesini istemeyen bir vatandaşın yaptığı açıklama durumu özetler niteliktedir: “Çevreye ve halka zararlı olduğu kadar bir çok Ulusal ve Uluslararası Hukuk kurallarını çiğneyen bu projeye asla izin verilmemelidir. Bitene kadar her gün ve her gece buradayız, hakkımızı savunacağız! Bütün idari makamları sorumluluklarını yerine getirmeye ve bu illegal harekete bir son vermeye çağırıyoruz.”

cesme-cadir-kamp-nordex-go-home-1

Aynı şirket ve taşeronu tarafından geçtiğimiz haftalarda söz konusu tarlaya tecavüz edilerek, ağaçlar kesilmiş ve tonlarca hafriyat dökülerek dolgu yapılmıştı. Bunun üzerine malını tel çit ile çeviren vatandaşların özel mülkiyet hakkını çitler de koruyamadı. Gece sabaha karşı çitler yıkılarak bir kısım parçaları taşıyan tırlar kaçak olarak geçirildi. Türkiye Cumhuriyeti hukukuna tamamen aykırı bu işgal karşısında kaçak yapılan dolgu üzerine 5 akşam çadır kuran vatandaşların nöbeti için herhangi bir eylem ve destek çağrısı yapılmamasına rağmen çok sayıda Çeşmeli çadırı ziyaret etti, sabaha kadar nöbet tuttu.

cesme-cadir-kamp-ditch-to-stop-trucks-1

Hukuksuzluğa karşı şimdi de hendek önlemi!
Çeşme Gündem Gazetesi

Bayram süresince akşamları bir araya gelen halk, ateş başında sohbetler eşliğinde sabahladı. Akşamları kurulan nöbet çadırı sabah kaldırılırken, tırların tekrar geçmeye çalışmadığı gözlendi.