Bu projenin bir yolu yok!

blades-on-highway-slider

Projenin resmi nakil yolu yok!

ABK Çeşme RES projesi ile ilgili şu anda öyle bir gerçekle karşı karşıyayız ki, projeyi kim planladıysa, türbin parçalarının ve kanatlarının vadiye taşınması için gerekli olan yolu düşünmemiş bile!
Oysa projenin nakil yolunun da proje tasarım aşamasında düşünülmüş, Belediye imar paftalarına işlenmiş ve ilgili Bakanlıklar tarafından da onaylanmış olması gerekiyordu.

Yolu olmayan kanatlar haftalardır bekletiliyor.

50 küsur metrelik Alman Nordex firmasının imal ettiği kanatlarla yüklü tırlar İzmir Çeşme otobanında 3 haftadan fazla zamandır bekletiliyorlar.

Kaçak yol çalışmaları vatandaşı usandırdı!

Yatırımcı, yolu olmayan projesi için geçişin mümkün olabileceğini sandığı bir güzergahtaki tüm yolları genişletebilmek için, gece gündüz demeden günlerce yerel yönetime dahi haber vermeden kaçak kazılar yaptı.

illegal-excavation-article

Hakkında tutanaklar tutulan şirket cezaları asla önemsemedi. Proje alanında dahi olmayan özel mülkiyetlere tecavüz ederek ağaçlar kesti, kazı-dolgu çalışmaları yaptı. Tüm bu kötü niyetli hareketler sonunda tarlasını koruma altına alan mülk sahibi vatandaşları kötü niyetli olmakla suçlayarak haklarında davalar açtı.

illegal-roadworks-article

Şirket, kanatların geçişinde engel olacak TEDAŞ ve TELEKOM direklerini ortadan kaldırmak için bu kez yolu kazarak hatları yer altına almaya çalışırken yakalandı. İznimiz var dedikleri olayda, TEDAŞ memuru imzasıyla, TELEKOM hattını yer altına almaya çalışıyorlardı! Ortada ne TEDAŞ ne de TELEKOM görevlisi vardı. Ertesi gün TEDAŞ memurunun böyle bir evrak imzalamadığı, zaten kanunen TEDAŞ işi için memurun kişisel başvurusunun mümkün olmadığı ortaya çıktı.
UKOME’den izin almadan şehir içi yollarıda trafiğe kapattılar.

nordex-in-the-valley-on-illegally-made-roads

Kaçak türbinler Sarnıç Vadisine nasıl girdi?

Türbin gövdelerinin taşınması sırasında hiçbir tedbir almadan yolu trafiğe kapatan tırlar ile resmi ve özel araçlar karşılaşınca, şirket hukuk arayan vatandaş engeline takıldı. Böylece tırların UKOME’den geçiş izni olmadığı ve bugüne kadar parçaları hep kaçak geçirdikleri ortaya çıktı. İzni olmayan araçları vatandaş yoldan geçirmeyince, emniyet güçleri gelerek vatandaşa müdahale etti.

Emniyet tarafsızım diyor ama…

Yasalara uyacağız diyen devlet yetkilileri ise tırların izinlerini dahi sormadan, hiçbir evrak beklemeden, vatandaşa müdahale ederek TIR’ları geçirdiler. Devlet ve millet adına değil, adeta şirket adına çalıştılar.

Son geçişte yaşanan skandalların ardından, Kaymakamlık makamına tırların geçiş izni olmadan trafiğe alınmaması yönünde talepte bulunuldu ancak Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece sabaha karşı, kaçak tırların yine Sarnıç vadisine taşındığı öğrenildi. Vatandaşın kendi özel arazisini kapatmasına gece gündüz nöbet tutarak haksız yere engel olan polisler, ya koca tırları görmedi, ya da görmezden geldi.

ABK şirketi, türlü makamlarda bunun devletin işi olduğunu söyleyerek kamu kurumlarını yanıltmaya çalışıyor, kanunsuz işlerini gizlemeye çalışıyor. Ve muhakkaktır ki buna inanan devlet görevlileri de çıkıyor, çıkabiliyor!