TIR’larla Özel Mülkiyetin Tel Örgülerini Ezip Geçtiler!

DEVRİLİP GEÇİLEN TEL ÖRGÜLER Mİ, HUKUK MU?

tır foto

Arife gününün sabahı Danıştay’ın ve İdari mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına ve Çeşme halkının tepkilerine rağmen, özel mülkiyet hakları ihlal edilerek türbin parçalarını taşıyan TIR’lar RES alanlarına geçirildi. Resimde, Geniş Araç kategorisindeki TIR’ın üzerinde her türbinin üçte birini oluşturan parçayı görüyorsunuz. Her türbin (Nordex Model 117/3000), tamamlandığında 140 metre boyunda, ve 60 metre çapında bir alanı kaplamaktadır.

nordex

RES’ler Alman Firma NORDEX’ten

Rüzgar Enerji Santrallerinin, enerji alanında özellikle türbin üretimleriyle dünyaca tanınan Alman Nordex firmasına ait olduğu ve firmanın durum ve davalar hakkında bilgilendirildiği kaydedildi. Buna rağmen, Bayram arifesini fırsat bilip kanunları hiçe sayarak RES parçalarını özel mülkiyetleri ihlal ederek nakil etme kurnazlığından geri kalmadı.

tel örgü nordex

Bölgedeki yatırımcılardan ABK Çeşme RES A.Ş. şirketinin türbin parçalarını taşıyan TIR’larının, koyulan ‘Özel Mülkiyettir – GİRİLMEZ’ tabelalarını dikkate almadan, tel örgüleri de ezip geçerek 3 Ekim 2014 sabahı, bayramdan bir gün önce RES alanlarına girdiği kaydedildi. ABK firmasının Alman ve Avrupa Birliği fonları ile finanse edildiği rivayet ediliyor. Proje inşaatının, Danıştay’ın ve İdari mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına ve Çeşme halkının tepkilerine rağmen hala devam ediyor olması, Türk Anayasası’na, Uluslararası Hukuk Kuralları’na karşı olduğu kadar insan haklarına da karşı olduğu bilinmektedir.

özel mülkiyet tel örgü
ABK şirketi, kamulaştırma işlemleri bitmeden ve tescil işlemleri gerçekleşmeden, tapuda kişilerin adına kayıtlı özel mülkiyetleri işgal etmiş, yollar açmış, tonlarca hafriyat dökmüştür. Şimdi bir de hali hazırda olan dava süreçlerine saygı gösterip inşaatı durdurmak yerine tel örgüleri ezip geçerek başından beri sürdürdükleri illegal tutuma devam etmenin yanı sıra, Nordex firmasını da yürüttükleri kanunsuz eylemlere ortak etmektedirler.